موضوع : معاون امور شهرداري ها تاكيد كرد : ضرورت بازنگري مديريت شهري با استفاده از ظرفيت قانون اساسي

معاون امور شهرداري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور با بيان اينكه بايد از ظرفيت قانون اساسي در بازنگري مديريت شهري استفاده شود، بر اهميت قانون شهرداري‌ها تاكيد كرد و افزود: شهرداري‌ها نقش مهمي در عمران كشور دارند و اين قانون بايد متناسب با قانون اساسي بازنگري شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه مركزي، علي نوذرپور در همايش مديران عامل سازمان‌هاي همياري شهرداري‌هاي كشور كه 8 بهمن در اراك برگزار شد، با اشاره به سهم شهرداري‌ها در عمران و توسعه كشور افزود: امروزه جايگاه شهرداري‌ها در نظام بودجه‌ريزي، برنامه‌ريزي و مديريتي كشور غيرقابل انكار است.

وي اظهار كرد: نگاهي به بودجه عمراني شهرداري‌هاي كشور نشان مي‌دهد كه اين سهم در چهار سال گذشته در مقايسه با بودجه عمراني كشور از نسبت 40 درصد به 70 درصد رسيده است و اگر اين بودجه را با بودجه عمراني استان‌ها مقايسه كنيم از يك نسبت چهار برابري در سال 90 به نسبتي هفت برابري در سال 94 مي‌رسيم.

نوذرپور با بيان اينكه آمار ياد شده نشان‌دهنده پيشرفت هاي قابل توجه در حوزه مديريت شهري در سال‌هاي گذشته است افزود: براين اساس، به نظر مي‌رسد بازنگري نگرش‌ها به مديريت شهري يك ضرورت است.

وي افزود: در اين راستا بايد به عقب بازگشته و با مرور انقلاب و قانون اساسي كه استفاده از مردم و حضور مردمي در صحنه‌ها و عرصه‌هاي مختلف را مورد تاكيد قرار داده‌اند، بازنگري مديريت شهري را محقق كنيم.

وي تاكيد كرد: در اصول انقلاب و قانون اساسي نگاه به مديريت شهري نگاهي تمركزگرا نيست و در قانون اساسي نظام اداره كشور به گونه‌اي ديده شده است كه امور محلي توسط شوراها و حتي فرمانداري‌ها به انجام برسد و امور حاكميتي به دولت سپرده شود، ولي سير برنامه ريزي و مديريتي در كشور تاكنون به گونه‌اي بوده است كه همچنان با دولتي حجيم و متمركز روبرو هستيم در حالي كه قانوني اساسي بر مديريت امور محلي توسط مديران محلي تاكيد دارد كه البته هنوز به اين مهم دست نيافته‌ايم.

نوذرپور با اشاره به تاكيد دولت تدبير و اميد بر استفاده از ظرفيت قانون اساسي گفت: در دهه‌هاي اخير، ايران دو انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامي را پشت سر گذاشته است و در هر دو انقلاب استفاده از ظرفيت‌هاي مردم و شوراها مورد تاكيد بوده است.

وي با بيان اينكه بايد از ظرفيت قانون اساسي در بازنگري مديريت شهري استفاده شود، بر اهميت قانون شهرداري‌ها تاكيد كرد و افزود: شهرداري‌ها نقش مهمي در عمران كشور دارند و اين قانون بايد متناسب با قانون اساسي بازنگري شود.

نوذرپور در ادامه افزود: برهمين اساس لايحه مديريت شهري در سال گذشته به امضاي وزير كشور رسيده و تقديم دولت شده است و در آن تمركززدايي و واگذاري امور به مديريت‌هاي محلي مورد تاكيد قرار گرفته است. امضاي اين قانون گامي اساسي در تحقق بخشي از مفاد قانون اساسي خواهد بود.

وي تصريح كرد: در اين لايحه پيشنهاد واگذاري بسياري از امور از جمله امور فرهنگي، گردشگري و محيط زيست شهري به شهرداري‌ها، عنوان شده است. بويژه اينكه كشورهاي ديگر نيز در اين رابطه تجربيات موفقي داشته‌اند. اين لايحه در كميته تخصصي در حال بررسي و نهايي شدن است.

نوذرپور با اشاره به تشكيل كميسيون كلانشهر تهران و ديگر كلانشهرها در راستاي كاهش ناهماهنگي‌هاي موجود ميان شهرداري‌ها و دستگاه هاي اجرايي متولي خدمات شهري به عنوان يكي از اقدامات انجام شده در راستاي رفع مشكلات مديريت شهري گفت: وزارت كشور در دوره جديد اسناد آسيب‌شناسي مديريت شهري و ارائه راه حل‌هاي غلبه بر اين آسيب‌ها را تقديم دولت كرده است .

وي با بيان اينكه اين اسناد در هفت محور تهيه شده‌اند كه چهار محور تاكنون ابلاغ شده است، افزود: اسناد آسيب‌شناسي آتش نشاني و خدمات ايمني، مديريت پسماندهاي شهري، مديريت فضاي سبز و حمل و نقل، اسنادي است كه به تصويب رسيده و توسط دولت ابلاغ شده است.

وي بر لزوم مطالعه اين اسناد و استفاده از ظرفيت هاي آنها در راستاي رفع چالش‌هاي بين شهرداري‌ها و دستگاهي دولتي تاكيد كرد و افزود: ارزيابي عملكرد شهرداري‌ها در 15 سال اخير نشان مي‌دهد كه آنها در اين مدت تجربيات ارزشمندي را در حوزه برنامه‌ريزي كسب كرده‌اند، ضمن اينكه به موجب قوانين ظرفيت‌هاي ديگري نيز در حوزه برنامه‌ريزي براي آنها فراهم شده است.

نوذرپور افزود: شوراها مسئوليت بررسي مشكلات و ارائه برنامه در همه حوزه‌هاي شهري و ارائه راه حل و برنامه به مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي دولتي و غيردولتي را براي رفع مشكلات بر عهده دارند .

وي افزود: همچنين براساس قانون شوراها سازمان‌هاي دولتي مكلف شده‌اند كه برنامه ساليانه خدمات شهري را به شورا ارائه دهند و شوراها نيز به موجب چارچوبي كه توسط وزارت كشو ابلاغ شده برنامه راهبردي توسعه شهري را تهيه كنند تا شهرداري‌ها براساس آن برنامه 5 ساله خود را تهيه و مراحل تصويب آنرا طي كنند.

وي با اشاره به گام‌هايي كه در حوزه حمل و نقل شهري برداشته شده است، افزود: دولت تلاش كرده اقدامات موثري را در حوزه اتوبوسراني و قطار شهري به انجام برساند كه در اين راستا در اين دولت قطار شهري اصفهان، تبريز و شيراز به بهره‌برداري رسيده و تلاش مي‌كنيم در بقيه كلانشهرها نيز اين مسير طي شود.

نوذرپور با بيان اينكه مصوب شده بود دولت نسبت به تامين 90 هزار تاكسي براي نوسازي ناوگان تاكسيراني كشور اقدام كند، افزود: اين ظرفيت در دهه فجر عملياتي خواهد شد و تاكسي‌داران مي توانند از تسهيلات 20 ميليون توماني با كارمزد 16 درصد در اين بخش بهره‌مند شوند.

وي با اشاره به تلاش دولت براي استفاده از ظرفيت وزارت نفت براي نوسازي ناوگان اتوبوسراني كشور مبني بر كمك اين وزارتخانه براي تامين اتوبوس هاي گازسوز در قالب كمك 105 هزار دلاري به ازاي هر دستگاه اتوبوس گفت: از آنجا كه ركن اول كه سرمايه‌گذاري است در اين حوزه محقق نشده است، بايد تغييراتي در حوزه اجراي اين قانون صورت بگيرد كه گام اول در حوزه تاكسيراني برداشته شد و اميد است با دريافت تسهيلاتي امكان نوسازي ناوگان اتوبوسراني نيز مهيا شود.

 
1 :مجموع
Index | about |Contact | Gallery | News | Sign
آدرس : مازندران ، شهرستان نوشهر، شهر پول     تلفن: 52392845_011     فکس: 52392650_011
طراحی: مدیریت ارتباطات کاسپین / caspianpardazesh..ir