2012-03-27, 10:56:45: تاریخ ثبت اطلاعات موضوع : تاریخ و فرهنگ


در زمينه پيشينه تاريخي منطقه بايد گفت سابقه تاريخي شهر متأثر از سابقه تاريخي استان و منطقه است. استان مازندران از ديرباز جامعه اي اسکان يافته بوده و قدمت سکونت به شش هزار سال قبل بر مي گردد. در حقيقت يکي از قديمترين ايالت هاي ايران و مرکز عمده تمدن آريايي ها در شمال ايران بوده است. اين استان بزرگترين و آبادترين سرزمين در شمال ايران در سده هاي اوليه اسلامي و قبل از آن بوده است. منطقه در زمان هخامنشيان به بعد به صورت يک ايالت با تشکيلات منظم درآمد با ورود اسلام در سده هاي اوليه آن به خصوص دوران طلايي اسلام و بعد از آن مازندران نقش مهمي در شکوفايي فرهنگ و تمدن اسلامي و ايراني داشته است.
به طور کلي تاريخچه و وجه تسميه شهر با خصوصيات طبیعی آن سنخيت دارد.عده ای اعتقاد دارند نام روستای پول از تپه تاریخی پالوکه در روستا وجود دارد گرفته شده و با گذر زمان و در اثر کثرت استفاده از این کلمه به پول تغییر نام داده است . عده ای نیز انتخاب این اسم را به چشمه پولخانی نسبت می دهند که در اثر گذر زمان به پول تغییر نام داده داده است.

تابعیت

اين شهر از نظر تقسيمات سياسي- اداري شهرستان ، در استان مازندران ، شهرستان
نوشهر، بخش پول، دهستان توابع پول واقع شده است

زبان و لهجه

بیش از 80 درصد مردم شهر پول به زبان کردی تکلم می کنند . در واقع می توان گفت که زبان غالب و رایج در شهر پول کردی می باشد . که غالب به اتفاق این کرد زبانان از طایفه خواجه وند می باشند. به لحاظ لهجه نیز به تبعیت منطقه و استانی که در آن زندگی می کنند دارای لهجه مازندرانی بوده و در صورت نیاز و بر حسب ضرورت ، با لهجه مازندرانی نیز تکلم می کنند . در واقع می توان گفت که تکلم اهالی روستای پول تلفیقی از زبان کردی و لهجه مازندرانی می باشد

قومیت

از نظر پيشينه تاريخي در خصوص تقسيمات سياسي، در گذشته مرزبندي تقسيمات سياسي از نقطه نظرهاي فرهنگي، معيشتي و جغرافيايي کاملاً منطبق با محدوده واقعي سياسي آن نبوده و به مرور در سال هاي اخير مرزبندي سياسي اداري شهرستان، بخش، دهستان و روستاها براساس حاکم تا حدودي به شکل واقعي انطباق يافت. شهر پول از نظر تقسيمات سياسي در سال55 و 1365 در محدوده دهستان زانوس رستاق از بخش پول شهرستان نوشهرواقع گرديده است .مرزبندي دهستان زانوس رستاق براساس ويژگي هاي طبيعي و تاريخي صورت گرفته است. بنابراين شهر به لحاظ موقعيت مناسب استقرار، از نظر تقسيمات سياسي ،مطلوب به نظر مي رسد و مشکل خاصي در اين خصوص مشاهده نمي شود.

بعد از ورود آریایها به ایران به 3گروه تقسیم بندی شدند، گروه اول مادها بودن که به سمت غرب ایران حرکت کردند و گروه دیگر پارت ها بودند که در شمال شرق ایران سکنی گزیدند و در نهایت گروه سوم نیز پارسها بودند که در جنوب ایران و در سرزمین فارس فعلی ساکن گشتند . همانطور که در مباحث قبلی مطرح شد ، اهالی شهر پول غالباً از اقوام کرد می باشند . این قوم از نژاد آریایی بوده و شاخه بزرگی از مادها را تشکیل می دهند و غالباً در غرب ایران در مناطق کردستان و کرمانشاه فعلی ساکن می باشند . در دوره های حکومت شاهان سابق از جمله قاجار و پهلوی ، به خاطر وجود یکسری از درگیری های سیاسی و با اهداف مختلف ، عده ای از این کردها به شمال ایران کوچانده شدند . مهمترین منطقه ای که این اقوام ساکن شدند ، منطقه مورد مطالعه یعنی پول و شهر پول می باشد.

دین، مذهب و فرق مذهبی

تمامی ساکنین شهر پول به لحاظ دینی، مسلمان و شیعه مذهب می باشند

مطالبی دیگرفرهنگ و زبان

در پول دو گويش اصلي و ريشه دار منسوب به دو قوميت ايل و گيل از هم متمايز ميشوند.گويش گيلكي كه گويش برخي از مردم منطقه است به قدمت تاريخ مازندران و پول سابقه دارد و گويش كردي در اين منطقه به خواجوندي شهرت دارد،گويش طوايف خواجوندي است و آغاز آن دراين منطقه به زمان مهاجرت اين طوايف از گروس،كرمانشاه،بيجار،خزل نهاوند به كجور و پول برمي گردد . پول كجور بلحاظ تاريخي داراي سابقه طولاني بوده و سلسله حكومتي رويانيان نيز در ان بخش حكومت كرده كه اثاري از انان در جاهاي مختلف مشاهده مي شود و در كاوشهاي باستاني و گاهي هم توسط افراد سود جو اثار تاريخي فراواني كشف گرديده است مردم پول كجور اكثراً كرد زبان و از ايل خواجوند بوده و در برسيهاي تاريخي سابقه كردها به سلسله مادها مي رسد و به احتمال زياد ساسانيان كرد زبان بوده كه تحقيقات تاريخي بيانگر آن مي باشد و در زمان هخامنشان نيز به طوايف چادر نشين كرد بر مي خوريم . ويژگيهاي نژادي و قومي كرد : كردها يكي از شعبه هاي مشهور نژاد آريايي بوده كه محققان در آريايي بودن آنها مشكلي ندرند . كرد يكي از شاخه هاي درخت كهنسال و برومند نژاد است و همواره در نقاط مختلف ايران با عزت و احترام زيسته اند .

ديانت و معتقدات :

كردها بر ين عقيده اند كه قبل از پذيرا شدن اسلام زردشتي بوده اند برخي از اكراد و مانند ساير اقوام ايراني قبل از اسلام احتمالاً عناصر مختلف طبيـعت را هـم پرستش مي كرده اند . و هنوز هم در ميان طايفه اي از اكراد بعضي از آثار آييني زردشت مشاهده مي شود اما بعد از ظهور اسلام در ايران كردها نيز به اسلام پيوسته و خدمات قابل توجهي نيز به اسلام در طول تاريخ نموده اند كه از جمله به خدمات صلاح الدين ايوبي و ديگران مي توان اشاره كرد . مردم كرد دلبستگي بسيار به سرزمين خود دارند بطوريكه حتي براي تحصيل زندگي بهتر نيز از محل سكونت خود مهاجرت نمي كنند مگر حوادثي آنها را به جدايي از وطن مجبور كند كردها كم حرف بود و هرگز خودستايي نمي كنند صداقت و حفظ قول و پيمان از صفات خاص كردها مي باشد و از هوش و استعداد خاصي و دارای ارق ملي و محلي محکمی میباشند

كردها جنبه پهلواني و سلحشوري را تا دم مرگ حفظ مي كنند

كردها و پيوستگي نژاد و تاريخي :

از آغاز حمله عرب به ممالك ايراني تاريخ كرد روشن تر است از روايات مورخان آشكار است كه كردها هم مانند ساير اقوام ايراني به بلايايي مبتلا شدند و بيش از ساير اقوام در دفع حملات وارده و حفظ شئون ايراني و حمايت از سلاطين كوشيدند

ویرایش شده در تاریخ 10-08-1392
Index | about |Contact | Gallery | News | Sign
آدرس : مازندران ، شهرستان نوشهر، شهر پول     تلفن: 52392845_011     فکس: 52392650_011
طراحی: مدیریت ارتباطات کاسپین / caspianpardazesh..ir